TİCARET ODASI
FIRINCILAR ODASI
GÖLCÜK BELEDİYESİ
KÖRFEZ 29 EKİM
EKONOMİ Haber Girişi: 07.10.2021 - 13:31, Güncelleme: 07.10.2021 - 13:31

ZAMLARA TEPKİ İÇİN FATURA YAKTILAR

 

ZAMLARA TEPKİ İÇİN FATURA YAKTILAR

Yenikent Zamlara Hayır Platformu tarafından zamlarla ilgili düzenlenen basın açıklamasında, “Patronlar için ise yılda bir yapılan vergi afları yetmiyor, çeşitli adlarla teşvik adı altında bütçeden, fonlardan kaynak aktarılıyor. Bizler yoksullaştıkça ekonomi büyüyor” ifadelerine yer verilirken açıklamanın ardından zamlara karşı faturalar yakıldı.
Yenikent Zamlara Hayır Platformu Derince Yenikent Mahalle Muhtarlığı önünde ‘zamlara hayır’ diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya platform üyelerinin yanı sıra sendika ve siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katılım sağlarken açıklamanın ardından tepki olarak faturalar yakıldı. Ayrıca zamlara karşı ses çıkarma eylemi de yapıldı. “HER GEÇEN GÜN DAHA DA ZORLAŞTIRIYOR” Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği yöneticisi Selda Arslan tarafından okunan ortak açıklamada, “Bizler işçi, ev kadını, öğrenci, esnaf Yenikent halkı olarak zamlara karşı buradayız. Hepinizin bildiği gibi pandemi öncesinde de varlığını biz bu ülkenin emekçilerine fazlasıyla hissettiren ekonomik kriz bugün emekçilerin hayatındaki yoksulluğu derinleştirmiştir. Markette çarşıda pazarda temel tüketim malzemeleri başta olmak üzere her kaleme yapılan zamlar, bizlerin yaşamını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Bizlerin ekonomisi her geçen gün küçülüyor, aldığı maaşlar eriyor ama ne hikmetse ülke ekonomimiz yüzde 21,7 büyüyor. “BİZLER YOKSULLAŞTIKÇA EKONOMİ BÜYÜYOR” Ülke ekonomisindeki büyümeden biz işçilere emekçilere düşen pay neden daha fazla açlık daha fazla sefalet oluyor? Hepinizin bildiği gibi yılın son ayları biz emekçilerin gelirinin daha da düştüğü hepimizin maaşlarından artan oranlı vergi kesintisi uygulaması ile yüzde 27- yüzde 30 vergi kesildiği aylar. Patronlar için ise yılda bir yapılan vergi afları yetmiyor, çeşitli adlarla teşvik adı altında bütçeden, fonlardan kaynak aktarılıyor. Bizler yoksullaştıkça ekonomi büyüyor. Bütçeden çalışanların aldığı pay yüzde 4,1 azalırken, patronların büyümeden aldıkları pay ise yüzde 7 arttı. İşsizlik 10 milyona dayandı. Çalışan işçilerin yarısından fazlası açlık sınırının altında kalan asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışıyor. TALEPLER SIRALANDI Emekçiler her geçen gün daha da borçlanıyor. Dahası önümüzdeki günlerde ve aylarda “İğneden ipliğe her şeye zam geleceğini”, iktidarın izlediği ekonomiye bakınca hepimiz biliyoruz. Bir de “Pazara öğleden sonra gidin”, “Porsiyonları küçültün”, “Market etiketlerini denetleyeceğiz” diyerek aklımızla alay ediyorlar. Taleplerimiz çok açık,  zamlar, enflasyon ve vergi kesintileriyle eriyen ücretlerin insanca yaşayacak düzeye çıkartılması için ücretlere  ‘ek zam’ yapılmalı, Ocak’ta aldığımız ücreti Aralık’ta da almak için vergi diliminin en düşük oranda sabitlenmeli, asgari ücretlilerden vergi kesintisi yapılmamalı. Kira ve faturalar başta olmak üzere temel tüketim mallarına yapılan zamlar geri alınmalı, yeni zam yapılmamalı Tüm emekçilere eğitim öğretim yardımı adı altında öğrenci başına temel giderler için ek ödeme yapılmalı. Yandaş şirketlerin sermayedarların değil işçi ve emekçilerin borçları silinmeli İnsanca bir ücret için birlikte mücadele edelim.”
Yenikent Zamlara Hayır Platformu tarafından zamlarla ilgili düzenlenen basın açıklamasında, “Patronlar için ise yılda bir yapılan vergi afları yetmiyor, çeşitli adlarla teşvik adı altında bütçeden, fonlardan kaynak aktarılıyor. Bizler yoksullaştıkça ekonomi büyüyor” ifadelerine yer verilirken açıklamanın ardından zamlara karşı faturalar yakıldı.

Yenikent Zamlara Hayır Platformu Derince Yenikent Mahalle Muhtarlığı önünde ‘zamlara hayır’ diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya platform üyelerinin yanı sıra sendika ve siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katılım sağlarken açıklamanın ardından tepki olarak faturalar yakıldı. Ayrıca zamlara karşı ses çıkarma eylemi de yapıldı.

“HER GEÇEN GÜN DAHA DA ZORLAŞTIRIYOR”

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği yöneticisi Selda Arslan tarafından okunan ortak açıklamada, “Bizler işçi, ev kadını, öğrenci, esnaf Yenikent halkı olarak zamlara karşı buradayız. Hepinizin bildiği gibi pandemi öncesinde de varlığını biz bu ülkenin emekçilerine fazlasıyla hissettiren ekonomik kriz bugün emekçilerin hayatındaki yoksulluğu derinleştirmiştir. Markette çarşıda pazarda temel tüketim malzemeleri başta olmak üzere her kaleme yapılan zamlar, bizlerin yaşamını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Bizlerin ekonomisi her geçen gün küçülüyor, aldığı maaşlar eriyor ama ne hikmetse ülke ekonomimiz yüzde 21,7 büyüyor.

“BİZLER YOKSULLAŞTIKÇA EKONOMİ BÜYÜYOR”

Ülke ekonomisindeki büyümeden biz işçilere emekçilere düşen pay neden daha fazla açlık daha fazla sefalet oluyor? Hepinizin bildiği gibi yılın son ayları biz emekçilerin gelirinin daha da düştüğü hepimizin maaşlarından artan oranlı vergi kesintisi uygulaması ile yüzde 27- yüzde 30 vergi kesildiği aylar. Patronlar için ise yılda bir yapılan vergi afları yetmiyor, çeşitli adlarla teşvik adı altında bütçeden, fonlardan kaynak aktarılıyor. Bizler yoksullaştıkça ekonomi büyüyor. Bütçeden çalışanların aldığı pay yüzde 4,1 azalırken, patronların büyümeden aldıkları pay ise yüzde 7 arttı. İşsizlik 10 milyona dayandı. Çalışan işçilerin yarısından fazlası açlık sınırının altında kalan asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışıyor.

TALEPLER SIRALANDI

Emekçiler her geçen gün daha da borçlanıyor. Dahası önümüzdeki günlerde ve aylarda “İğneden ipliğe her şeye zam geleceğini”, iktidarın izlediği ekonomiye bakınca hepimiz biliyoruz. Bir de “Pazara öğleden sonra gidin”, “Porsiyonları küçültün”, “Market etiketlerini denetleyeceğiz” diyerek aklımızla alay ediyorlar. Taleplerimiz çok açık,  zamlar, enflasyon ve vergi kesintileriyle eriyen ücretlerin insanca yaşayacak düzeye çıkartılması için ücretlere  ‘ek zam’ yapılmalı, Ocak’ta aldığımız ücreti Aralık’ta da almak için vergi diliminin en düşük oranda sabitlenmeli, asgari ücretlilerden vergi kesintisi yapılmamalı. Kira ve faturalar başta olmak üzere temel tüketim mallarına yapılan zamlar geri alınmalı, yeni zam yapılmamalı Tüm emekçilere eğitim öğretim yardımı adı altında öğrenci başına temel giderler için ek ödeme yapılmalı. Yandaş şirketlerin sermayedarların değil işçi ve emekçilerin borçları silinmeli İnsanca bir ücret için birlikte mücadele edelim.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kocaelisabah.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.